Novice

Tudi starši so učitelji

|   Nasveti za učenje

Učna pomoč pri usvajanju tujega jezika je lahko tudi brezplačna in na voljo vsem. Spodaj si preberite konkretne nasvete, kako otroka venomer dodatno motivirati, spodbujati in mu tudi doma nuditi možnost naučeno pokazati in uporabljati.

  1. Pokažite iskreno zanimanje
    Venomer pokažite zanimanje za nove stvari, ki jih vaš otrok usvaja pri pouku tujega jezika. Vzemite si čas, da vam pokaže in razloži, kakšne stvari je dosegel, zakaj je bil pohvaljen itn. Sledite temam v gradivu in na nevsiljiv način vzpodbudite odgovornost pri delanju domačih nalog, četudi obiskujejo jezikovni tečaj, ki ni del pouka v šoli.
     
  2. Postanite učenci
    Prosite otroka, da še vas nauči novo pridobljeno znanje. Hkrati lahko ponavljate snov prejšnjih lekcij tako, da otroka prosite, da preveri, če ste si pravilno zapomnili besede prejšnjega tedna. To se jim bo zdelo sila pomembno, dvignilo bo njegovo jezikovno samozavest. Zlato pravilo učenja je, da snov šele takrat zares usvojiš, ko jo predaš naprej, torej naučiš še nekoga. Pa veliko zabave!
     
  3. Ustvarite jezikovno okolje doma
    Otroku omogočite poslušanje pesmi, zgodb ali gledanje risank in filmov v tujem jeziku. Povprašajte jih, kaj se je v risanki zgodilo. Nič hudega, če vam razložijo v slovenščini. Pomembno je, da tako razvijajo razumevanje in t.i. language awareness. Če vam zna obnoviti bistvo zgodbe, je to velik napredek.
     
  4. Berite v tujem jeziku
    V knjigarnah ali knjižnicah boste našli obilo knjig, ki so prilagojene različnim jezikovnim stopnjam. Izbirajte besedila, s katerimi so otroci seznanjeni že v maternem jeziku. Tako bo medjezikovni transfer optimalen. Če bodo zgodbo že poznali, se bodo lažje skoncentrirali na besedišče tujega jezika.
     
  5. Dnevnik znanja
    Pomagajte otroku voditi dnevnik novo usvojenega. Dnevnik je lahko v obliki zvezka, miselnega vzorca na steni, plakata, videodnevnika itd. Tako boste lahko sledili otrokovemu napredku, zanje bo pa zanimivo in vzpodbudno ter seveda zabavno!
     
  6. Stanovanje spremenite v učilnico
    Veliko besedišča, ki se ga otroci učijo, je v vašem domu. Skupaj izdelajte nalepke z besedami, ki jih nato nalepite na kose oblačil, pohištva, barve ipd. Besedo CHAIR lahko na primer nalepite na naslonjalo stola.
     
  7. Igrajte se
    Pripravite didaktične igre. Uporabite lahko vse, kar že imate doma. Igrajte se SPOMIN, pri čemer uporabljate besede v tujem jeziku. S starejšimi se lahko igrate kakšne besedne igre – opise in uganke, križanke ipd.
     
  8. Izkoristite otrokovo zanimanje za računalnik in internet
    Splet ponuja veliko interaktivnih iger za učenje tujih jezikov. Namesto igric brez določenega cilja, jim ponudite alternativo in izziv – jezikovne igrice. Uživali bodo!